Medlemmar

SSDL:s medlemmar är de ledande leverantörerna av slip- och diamantverktyg på den svenska marknaden. Här kan du se vilka de är.

DP = Diamant Precision
DB = Diamant Bygg
F = Flexibla
S = Slipskivor

3M SVENSKA AB – F
Avd Slipmaterial , 191 89 SOLLENTUNA
Tel 08- 92 21 00, Fax 08- 92 22 88
E-post:anders.jonsson@mmm.com
Hemsida: www.mmm.com

Anders Jonsson

BEIJER INDUSTRI AB – F
Flintrännegatan 21, 211 24 MALMÖ
Tel 040 – 35 83 27, Fax 040 – 93 06 50
E-post mats.lundh@ind.beijer.se
Hemisda: www.beijer.se
Mats Lundh, Anders Jansson

DILOX AB – DFS
Ödtorpsgatan 1, 543 51 Tibro
Tel 0504- 591 20, Fax 0504- 59125
E-post: hans.sternerup@dilox.se, info@dilox.se
Hemsida: www.dilox.se
Hans Sternerup

OSBORN INTERNATIONAL AB / DRONCO – F
Huskvarnavägen 105, 561 23 HUSKVARNA
Tel 036-389200, Fax 036-133190 E-post: christian@dronco.se
Hemsida: www.osborn.se / www.dronco.com
Per E Axelsson 070-618 82 72 / per.e.axelsson@osborn.se
Christian Brandt 070-854 53 37 / christian.branth@osborn.se

HERMES SLIPVERKTYG AB – F
Box 7280, 187 14 Täby
Tel 08 7560025, Fax 08 7563639
E-post S.Jarckow@hermes-slipverktyg.com
Hemsida www.hermes-slipverktyg.se
Sven Jarkow

HILTI SVENSKA AB – DB
Box 123, 232 22 ARLÖV
Tel: 040-53 93 00, Fax: 040-43 51 96
E-post: marcus.mohlin@hilti.com
Hemsida: www.hilti.se
Marcus Mohlin

HTC Sweden AB
P.O Box 69, 614 22 Söderköping
Tel: 0121 294 00, Fax: 0121 152 12
E-post:
Hemsida: www.htc-floorsystems.com

HUSQVARNA CONSTRUCTION PRODUCTS SWEDEN AB – DB
Box 2098, 550 02 JÖNKÖPING
Tel 036- 570 60 00, Fax 036- 570 60 10
E-post: hans.luck@husqvarna.se
Hemsida: www.husqvarnacp.com
Hans Lück 070-6766071

JACK MIDHAGE AB – DB
Box 1070, 269 21 BÅSTAD
Tel: 0431-710 00, Fax: 0431-754 70
E-post: peter@midhage.se
Hemsida: www.midhage.se
Peter Logan

JERNEVIKENS MASKIN AB – DB
Tagenevägen 1
422 59 HISINGS BACKA
Tel: 031-520 116
Fax: 031- 529 050
E-post: owe@jerneviken.se –
Hemsida: www.jerneviken.se
Thomas Johansson

KLINGSPOR AS – F, DP
Birkemose Allé 2, 6000 Kolding
Tel +45- 76. 33 33 33, Fax +45- 76. 33 33 01
E-post: shk@klingspor.dk
Hemsida: www.klingspor.dk
Søren K. Hansen, +45 20334050

Levanto Diamond Tools AB
Västbergavägen 24 B 7, 126 30 Hägersten
Tel: 08 556 343 80, Fax: 08 556 343 81
E-post: sthm.info@levanto.se
Hemsida: www.levanto.fi/sv/

MIRKA SLIPMATERIAL AB – F, DP, S
Frögatan 9, 653 43 KARLSTAD
Tel 054- 69 09 50, Fax 054- 85 48 34
E-post: lennart.andersson@mirka.com
Hemsida: http://www.mirka.com/sv/se/
Dan Pettersson

PFERD-VSM AB – DP, F, SF
Radiovägen 3 B, 181 55 Lidingö
Tel 08- 564 72 300, Fax 08- 564 72 301
E-post: staffan.sonesson@pferd-vsm.se
Hemsida: www.pferd-vsm.se
Staffan Sonesson

SDC Swedish Diamondtool Consulting AB
Skarpskyttevägen 6, 713 32 Nora
Tel: 0587-126 20, Fax: 0587-126 30
E-post: sdcab@sdcab.se
Hemsida: www.sdcab.se

Swedish Abrasives AB – F, DB
Box 8031, 550 08 Jönköping
Tel 036-18 50 07 , Fax 036-18 50 08
Hemsida: www.swedishabrasives.se
E-post:info@swedishabrasives.se

TYROLIT AB – DP, DB, F, S
Box 533, 183 25 TÄBY
Tel 08- 544 715 00 -19, Fax 08- 544 715 01
E-post: susanne.deverdier@tyrolit.com
Hemsida: www.tyrolit.com
Susanne de Verdier